ata
büyüteç
Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanıcı Adı: Şifre: Beni hatırla
 • Sayfa:
 • 1

BAŞLIK: Ses kartı nedir, ne işe yarar? Ses kartı seçimi hk.

Ses kartı nedir, ne işe yarar? Ses kartı seçimi hk. 3 yıl 2 ay önce #164

Öncelikle ses kartı algınızı bir kontrol edelim. Ses kartı, Creative'nin ürettiği Soundblaster türü cihazlar değildir. Elbet onlarda ses kartıdır ancak amaçları müzik prodüksiyonu değildir. Müzik prodüksiyonu forumunda olduğumuza göre, gerçek ses kartları ve film-müzik-oyun amacına yönelik ses kartları arasındaki farkı bilmeliyiz.

Film-müzik-oyun gibi amaçlar doğrultusunda kullanılmak üzere üretilmiş bir ses kartı

Creative'nin film-müzik-oyun amaçlı üretilmiş olan pci ses kartları, size müzik prodüksiyonu açısından yarar sağlamaz. Amaçları güçlü bir kulaklık çıkışı vermektedir. Üzerlerinde preamp bulunmaz ve dönüştürücüleri müzik prodüksiyonu yapılamayacak düzeydedir.

Müzik prodüksiyonu amacıyla üretilmiş bir ses kartı

Müzik prodüksiyonu için üretilmiş ses kartları bu amaç için uygun olan kartlardır. Üzerlerinde kullanıcının isteğini karşılayacak nitelikte mikrofon preamp devreleri, enstrüman bağlamak için hi-z girişler, kondansatör mikrofon çalıştırmak için +48 phantom power, ses frekanslarını bilgisayarınıza kayıpsız ve en güzel şekilde aktarmak için kaliteli dönüştürücüler bulundururlar. Ek olarak, film-müzik-oyun için üretilmiş ses kartlarına stüdyo referans monitörleri bağlayamazsınız. Bunu yapmak için bin dereden su getirip özel kablolar yaptırsanızda dinleme monitörünüzün onda biri performansınızı alabilirsiniz.

Farklı uygulama alanları için üretilmiş prodüksiyon amaçlı ses kartları

USB Ses Kartları: Diğer ses kartlarından farkı bağlantı türüdür. Bunun dışında aynı fiyat/performans aralığında olan bir usb ürünün diğer bir ürüne karşı avantajı yoktur. Eskiden usb ses kartları gecikme yaşıyor şeklinde bilinsede, günümüz teknolojisi bilgisayarları sayesinde usb ses kartlarının gecikme yaşamadan kullanmak mümkündür. Yeni işlemciler sayesinde usb ses kartları bu kötü ününü kaybetmiştir.

Usb ses kartı örneği

Firewire Ses Kartları: Firewire Apple şirketinin geliştirdiği bir bağlantı türüdür. Günümüzdeki kadar hızlı bilgisayarlar çıkmadan önce multimedya ile uğraşanların gözbebeğiydi. Ancak çok hızlı bilgisayar piyasaya çıkınca ve firewire-usb bağlantı türlerinin birbirlerinden pek bir farkı kalmayınca bu bağlantı türününde ekstra bir yanı kalmadı. Apple şirketi dahi bugün firewire bağlantı türünü bilgisayarlarından kaldırmış, desteğini çekmiş bulunmaktadır. Usb ses kartlarının firewire bağlantılı ses kartlarına göre daha kötü olduğu düşüncesi bir kaç yıl öncesine kadar doğru olsada günümüzde istatistik verilere göre tamamen gerçek dışıdır. Bilgisayarınıza bir firewire ses kartı bağlamak istiyorsanız ya anakartınızın üzerinde firewire bağlantısı bulunmalı, ya da pci bir firewire kartı satın alıp kartınızı onunla beraber kullanmalısınız.

Firewire bağlantısı kullanan bir ses kartı ve firewire bağlantı portu örneği

Hybrid Ses Kartları: Hybrid ses kartlarının diğer ses kartlarından tek farkı usb+firewire bağlantı şeklini birleştirmiş olmasıdır. İster usb, ister firewire bağlantısını kullanabilmeniz mümkündür.

Hybrid bir ses kartı

PCI/PCIe Ses Kartları:
PCI ses kartları en düşük gecikme ile sesi ileten ses kartlarıdır. Usb ve firewire ses kartları bilgisayar teknolojisi nedeniyle her ne kadar gecikmesiz frekans iletebilsede, amaç profesyonellik ve sıfır gecikme ise seçilmesi gerekenler PCI ses kartlarıdır. İsminden anlaşıldığı gibi, PCI ses kartlarında bilgisayar içine takılan bir kart kullanılır. Kimi PCI ses kartlarında sadece bu PCI kart üzerinden girişler/çıkışlar sağlansada kimi ses kartlarındada PCI modülü haricinde giriş/çıkışların sağlanması için ayrı bir ünite kullanılır.


PCI bağlantı şekli kullanan bir ses kartı

Ses Kartı Seçimi Neye Göre Yapılmalıdır: Öncelikle, ses kartı seçiminin yapılan müzik türüne hiç bir artısı veya eksisi yoktur. Ses kartı seçimi tamamen amacınıza göre yapılmalıdır. Özellikle giriş çıkış sayısı konusunda çok dikkatli davranılmalıdır. Ses kartlarının fiyatlandırılması giriş/çıkış sayıları, dönüştürücü ve preamp kalitelerine göre belirlenir.

Giriş çıkış sayısına dikkat edin: Eğer sadece vokal kaydetmek amaçlı bir ses kartı arıyorsanız, mikrofon giriş sayısı az olmalıdır. Tek bir mikrofon ile bir vokal kaydedecekseniz 8 girişli bir ses kartı almanız saçmadır. Kalan 7 mikrofon girişi orada boşuna duracaktır.

Harici preamp kullanacaksanız: Ses kartı üzerindeki preamp devreleri ne kadar güçlü ise alacağınız ses frekansıda o kadar temiz ve güzel olacaktır. Eğer ses kartınız haricinde ayrı bir preamp cihazı alacaksanız dikkat etmeniz gereken şey ses kartının dönüştürücüleri olmalıdır.

Bağlantı türüne dikkat edin: Eğer bir firewire kartı alacaksanız ve bilgisayarınızda firewire giriş portu bulunmuyorsa elinizdeki kartı kullanamazsınız. Herhangi bir ses kartını almadan önce bağlantı türüne mutlaka dikkat edin.

İşletim sistemleri: Her ses kartı her işletim sisteminde çalışmamaktadır. Özellikle Macintosh sistemi üzerinde çalışması için üretilmiş ses kartları vardır. Bu ses kartlarını Windows platformu üzerinde kullanamazsınız.


Son Düzenleme: 3 yıl 2 ay önce yazan Ozan Burak ADIGÜZEL.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Kaan BOĞA, dilan

Ses kartı nedir, ne işe yarar? Ses kartı seçimi hk. 3 yıl 2 ay önce #165

 • Kaan BOĞA
 • Kaan BOĞA's Avatar
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Yetkili
 • Wassap?
 • Gönderiler: 115
 • Thank you received: 21
 • Karma: 6
Yazı tek anlamıyla harika olmuş bu kadar detaylı ve sade anlatılamazdı. ;)

Ek olarak, okuyan arkadaşlar muhtemelen home studio yapmayı planladıkları için buradadırlar ve ciddi paraları yoktur, bu yüzden 350 lira civarlarında tc impact, focusrite, presonus, 600 lira civarlarında roland ürünlerine yönelebilirler, f/p oranları harikadır özellikle roland quad 55'in.
Facebook Resmi Sayfa:http://www.facebook.com/kaanbogaofficial
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Ozan Burak ADIGÜZEL

Ses kartı nedir, ne işe yarar? Ses kartı seçimi hk. 3 yıl 2 ay önce #166

Yakında Kaan ile beraber ses kartlarını fiyat/performans oranlarına görede inceleyeceğiz. Ses kartı satın almayı düşünenler var ise başlıklarımızı takip edebilirler.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Ses kartı nedir, ne işe yarar? Ses kartı seçimi hk. 3 yıl 1 ay önce #175

 • Oğuz KARİMDERE
 • Oğuz KARİMDERE's Avatar
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Yönetici
 • Gönderiler: 72
 • Thank you received: 7
 • Karma: 1
Ses kartı deyince herkes kasanın içindeki ses kartını düşünüyordu. Bu bilgiler çok iyi oldu.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Ses kartı nedir, ne işe yarar? Ses kartı seçimi hk. 3 yıl 1 ay önce #176

 • Kaan BOĞA
 • Kaan BOĞA's Avatar
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Yetkili
 • Wassap?
 • Gönderiler: 115
 • Thank you received: 21
 • Karma: 6
Özellikle latency 10ms yukarısıysa çöp diyorum ben. Realtek'lerin latency'si 400ms'lerde dolaşıyor siz hesap edin. ;)
Facebook Resmi Sayfa:http://www.facebook.com/kaanbogaofficial
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
 • Sayfa:
 • 1
Time to create page: 0.218 seconds
Sistem Kunena
Joomla SEO powered by JoomSEF
SON YORUMLAR
donanm incelemeleri
Son Forum Hareketleri
 • Görüntülenecek mesaj yok
donanm incelemeleri