ata
büyüteç
Vatan Tatatatan! Yazdır e-Posta
FacebookGoogle bookmark
Tolga Burak UZAR tarafından yazıldı.   
Salı, 05 Mart 2013 15:58

Türkiye’nin teknoloji merkezlerinden biri şüphesiz Vatan Computer.

Bundan 10 sene evvel açılan, uzun süre daha çok bilgisayar donanımlarını toplamak için gidilen Cevizlibağ şubesini bilmeyeniniz yoktur. Almanya’dan, İngiltere’den, Amerika’dan gelen gurbetçi kuzenlerin elinde, Gameboy'lar X-Box’lar görülürken, (ama sadece görülürken) kedinin ciğere baktığı gibi yıllarca Avrupa’daki teknolojiyi hayalle karışık hayranlıkla izledik. O dönemler, bırakın bizim koca çınar Vatan’ı, Türkiye’de o tarz ürünler yoktu.

vatantatatan

Gel zaman git zaman, o çocuklar büyüdü pazarla birlikte, teknolojiyi Türkiye’de tüm dünyayla aynı anda takip etmeye başladılar. Kara kaşımıza kara gözümüze değil elbette Türkiye’deki bu gelişimin sebebi, büyüyen pazarla birlikte teknolojiye aç ülkeler firmaların gözünden kaçmadı, bu ülkeler de bu jeste karşılık olarak o milyar Dolar’lık cirolarda büyük rol oynadı. Böylece Türkiye’deki teknolojik ivme, bilgisayar teknolojileri ve mobil teknolojinin milyar dolarlık cirolarıyla birlikte tavan yaptı.

E haliyle Vatan Computer'da büyüdü bu hengamenin içinde, önceden sadece Cevizlibağ'daki 3500 metrekarelik devasa mağaza varken birden avmlerde 100 metrekarelik küçük şirin butik shop’ları görür olduk Vatan Notebook adı altında. Evimizin dibinde avm, avmnin içinde Vatan vardı artık.

***

Tüm bu gelişmeler herkesi olduğu gibi beni de sevindiriyor. Benim çocukluğum bu teknolojileri görüp tecrübe etmeyi beklemekle geçti. Ama bir de çekinceyle karışık endişem var.

***

Geçtiğimiz günlerde İzmir Bornova’daki Vatan'a Western Digital'in 2 TB kapasiteli harddisklerinden almak, fiyatların nabzını yoklamak ve ne zamandır aklımda olan birkaç soruyu sormak için gittim. İşlerimi bitirdikten sonra sorunlarımdan birini hatırladım. Birkaç ay önce Samsung Galaxy S2 telefonuma flash disk, mouse ve klavye bağlamak için USB Host OTG bağlantı kablosu aldım fakat flash diskleri okusa da, telefon kablosuz A4 Tech optik mouse’umu görmedi. Aynı kablo ile Samsung Galaxy S3’e elimizde usb bağlantılı tüm oem ürünleri başarıyla bağladık.

Ufak bir araştırma sonucu bluetooth’lu mouse’ların telefonuma uyumlu olduğunu öğrendim ve bu arada fırsattan istifade teşhir ürünleriyle deneme yapmaya karar verdim, işte o an pek çok şeyin seyri değişti.

Satış danışmanına derdimi 3. kez anlatışımın ardından soluğu OEM bölümü şefinin yanında aldım. Durumu ona da izah ettim, kendisi beni anlamadıysa da sağolsun teşhir ürünlerinden deneyebileceğimi söyledi. Modelin ismini tam hatırlamasam da a4'ün kıvrımlı bir modeliyle telefonumu eşleştirdim,

pin kodu girildi veee..

vatan tatatatam!..

İmleç, ana ekranımda belirdi. Satış danışmanı ve bölüm şefi daha önce böyle bir şey görmemiş olacak ki gözlerini kırpmadan tezgahtaki telefonda hareket eden imlece bakakaldılar. Bu şaşkınlığın üzerine bende öğrencinin dostu, cüzdanın ahbabı Dead Trigger'ı açıp üzerine tuz biber ektim. 1 dakika sonra, oem bölümünde, ürünlerin sergilendiği platformun gerisinde duran personelden boşta olanlarının hepsi benimle birlikte zombi avlıyordu.

***

Akşam eve gelip koltuğuma yaslandığımda aklıma gelen ilk şey, Vatan gibi devasa bir teknoloji distribütörünün, ülkemizde teknoloji alışverişi için en çok tercih edilen markanın, satış danışmanlığını yapan personelin teknolojik gelişmeleri pekte takip etmedikleri gerçeğiydi.

Bunu sadece bir kusuru dallandırıp budaklandırmak olarak algılamayın, ben o esnada Left-Hand Edition mouse da sordum, Class10 Micro USB hafıza kartı da sordum;

Sonuç değişmedi.

İzmir Bornova Vatan’daki OEM bölümünün satış danışmanları ekstrem konularda biraz eksik kalmışlar. İşi teknolojik ürünler satmak olan birinin kendi ile alakalı bölümün gündemini takip etmemesini naif buldum açıkçası. Fakat yine de Vatan’daki personelin ilgisi ve içtenliğini hiçbir yerde bulmak mümkün değil.

Cesar’ı öldür, hakkını yeme.

***

Ülkemizde ne yazık ki her alanda olduğu gibi bu alanda da çalışanların pek çoğu, işini sadece para kazanmak için yapıyor. Belki de bu nedenle ülkemizde server’lar kurulmuyor, X-Box’lar geç geliyor, binlerce lira döküp aldığımız son model telefonun aksesuarları sınırlı çeşitte ateş pahasına geliyor. Vergiler nedeniyle yurt dışından aldığımız bir ürüne değerinin 200-300 lira fazlasını vermemiz de cabası.

Naçizane tavsiyem teknoloji ile ilgileniyorsanız ve bir ürüne ihtiyacınız varsa, teknoloji marketlerine uğramadan önce en az bir hafta internette inceleme yapın, kullananların yorumlarını okuyun. Böylece aldığınız ürünün çok daha verimli kullanabilirsiniz.

 

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEO powered by JoomSEF
SON YORUMLAR
donanm incelemeleri
Son Forum Hareketleri
  • Görüntülenecek mesaj yok
donanm incelemeleri